20 autopiibli masinat | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud

Esam atvērti R-P 10-18

Head külastajad, maanteemuuseumis on parkimiskorraldus ajutiselt muutunud. Palun jälgige suunavaid viitasid. Täname mõistva suhtumise eest!

20 autopiibli masinat

1979. aastal ilmus kirjastusel Valgus raamat „100 autot“. See, Margus-Hans Kruuse koostatud, kunstnike Väino Tõnissoni illustreeritud ja Ants Säde kujundatud raamat muutus Eesti autohuviliste seas peagi kultuslikuks.

Teose esimene tiraaž oli 15 000, 1984. aastal lisandus kordustrükina veel 20 000. Isegi nõukaajal, kui raamatute tiraažid olid kümneid kordi suuremad tänasest, oli selline trükiarv muljetavaldav. „100 autot“ andis hea ülevaate autonduse ajaloost selle algupäevist 1970.-te lõpuni (võidusõiduauto Estonia 19 oli viimane, mis toona raamatusse mahtus…).

Mis muutis raamatu nii silmapaistvaks, lausa legendiks?

"100 autot" oli esimeseks Eesti autori poolt kirjutatud raamatuks suletud Nõukogude Liidus, mis tutvustas mujal maailmas toodetud sõiduautosid. Enamikku neist ei oldud siin ju sõitmas nähtudki. Seetõttu imetleti tehniliste kirjelduste kõrval väga täpseid joonistusi. Paljude väikeste poiste jaoks oli just see raamat omamoodi „piibliks“ ja esimeseks ukseks automaailma.

Kirjastus Valgus kinkis 2020. aastal Eesti Maanteemuuseumile 50 kunstnik Väino Tõnissoni originaali raamatule „100 autot“. Paraku olid joonistused säilinud raamatu teisest poolest, st ajavahemikust 1959 – 1976.

Ka ei olnud kirjastusel enam jälgi, kuhu olid jäänud autoajastu alguse joonistused.

Teie ees on väike valik huvitavamatest sõidukitest ja kaunimates joonistustest. Autode tutvustustes on kasutatud raamatus olevaid autori tsitaate.