Varbuse postijaama peamajas teostati viimistluskihtide uuring | Maanteemuuseum
Accessibility

Oleme avatud

Esam atvērti Esam atvērti Pk-Sv 10 – 18

Cienījamie apmeklētāji, Ceļu muzeja stāvvietu organizācija ir pagaidu kārtībā mainīta. Lūdzu, ievērojiet norādījumus. Paldies par sapratni!

18.11.2024

Varbuse postijaama peamajas teostati viimistluskihtide uuring

Maanteemuuseum viis läbi siseviimistluskihtide uuringu Varbuse postijaama peamajas, et teada saada, kas on säilinud algseid interjööri kihistusi. Tööd on osa postijaama uuest planeeritavast  arenduskavast

Kuna arhiiviallikad pakuvad hoone kohta vaid piiratud teavet, oli uuringu tellimine oluline samm postijaama ajaloolise ilme ja sisekujunduse mõistmiseks ning säilitamiseks. Uuringuid teostas OÜ Virk, Kati Männik ja Teele Ülesoo. Viimistlusuuringud ehk stratigraafilised sondaažid teostati kihtide mehaanilisel avamisel skalpelli ja pahtlilabidaga neljas ruumis. Sondaažid teostati mitmel kõrgusel. 

Uuring tuvastas hoone algse, 1863. aasta viimistluskihi marmoreeringu jälgi ning teise kihi, kus sinakashallil taustal kujutati kollast marmorit meenutavaid sambaid. Joonise täpsem skeem selgub maalingu täielikul avamisel. Praeguse avangu järgi võib öelda, et teostuselt jääb see alla omaaegsete meistrite tööle, ent oma lihtsuses ja „talupoeglikus“ teostuses on see kindlasti väärt konserveerimist ja eksponeerimist.

Uuringu aruandes dokumenteeritakse viimistluskihtide järjestus, vanus, säilivus, materjal, kujundusvõtted ja seisukord, mis omakorda on aluseks peamaja interjööri kujundusprojekti koostamiseks. 

1863. aastal ehitatud Varbuse postijaam on viimased 25 aastat olnud Eesti Maanteemuuseumi kodu. Kultuurimälestisena muinsuskaitse all olev hoone kannab endas ajalugu ja väärib põhjalikku hoolt, et säilitada selle ainulaadne väärtus tulevaste põlvede jaoks.

Lisainfo:
Eesti Maanteemuuseumi juhataja
Rita Valge
Tel: 514 5558